Populär gaveltrea med stor solig balkong
KONTAKTA MÄKLAREN FÖR VISNING! Välkommen till denna fina och ljusa gavellägenhet med rymliga 74 kvm i ett av dessa attraktiva 4-familjshus. Lägenheten ligger på en trevlig och grönlummig gata med härliga naturområden runt knuten. På den väl tilltagna balkongen i söderläge finns plats för utomhusmöbler mm. Dessutom finns en liten träbelagd uteplats i anslutning till entrén. Bostaden är mycket bra planerad med öppen planlösning, rymliga sociala ytor samt två lättmöblerade sovrum. Området består av en blandad bebyggelse av hus som omges av grönlummig växtlighet, plana gräsytor, bilfria gångvägar, flera lekplatser mm. Du har även nära till sjön Uttran, förskolor, skolor, buss samt Salems och Tumbas inomhuscentrum. Med pendeltåg tar du dig till centrala Stockholm på ca 30 minuter. Närhet till E4an för den bilburne.
BESKRIVNING;
Fin och välplanerad bostad som är genomgående och ger därmed ett härligt ljusinsläpp. Mycket bra med förvaringsmöjligheter i klädkammare/förråd som angränsar till hallen. I övrigt disponeras bostaden enligt följande;
HALL
Genom den egna ingången kommer du in till den trevliga hallen med ljusa målade väggar och ljust laminatgolv. Här finns gott om plats för dina ytterkläder samt för en mindre hallmöbel. I anslutning ligger det väl tilltagna förrådet som är inrett med hyllor och byråer samt har ett litet fönster.
KÖK
Fint kök med gott om förvaringsmöjligheter i skåpen som pryds av nylackade vita luckor. Ovanför de ljusa laminatbänkarna sitter vitt kakel. Golvet pryds av mörkt laminat och väggarna är målade i vitt. Framför fönstret ryms många gäster runt bordet. Spis med induktionshäll, spisfläkt, kyl 2023, frys 2023 och diskmaskin 2024.
VARDAGSRUM
Det härliga och ljusa vardagsrummet är lättmöblerat med plats för stor soffgrupp. Här ligger ekparkett på golvet och väggarna är ljust målade. Det stora fönsterpartiet släpper in mängder av ljus i rummet.
BALKONG
Träbelagd balkong i soligt söderläge med plats för utemöbler och grill.
SOVRUM 1
Generöst sovrum plats för dubbelsäng med nattduksbord. Ljust laminatgolv och målade ljusa väggar.
SOVRUM 2
Även detta sovrum är väl tilltaget. Här ligger en ljus linoleummatta på golvet och väggarna är vitmålade.
BADRUM
Direkt till vänster i hallen ligger det ljusa badrummet från 2009. Väggarna är klädda med vitt kakel med inslag av ljusgrått kakel och på golvet ligger små vita kakelplattor som värms upp av elslinga. Här finns badkar, tvättställ och wc. Ett litet fönster släpper in ljus.
ALLMÄNT OM LÄGENHETEN
Balkong
Vindsutrymme
Förråd i lägenheten
Förråd på gården
Obligatoriskt tillägg Bredband och TV (fiber) för 164 kr/mån