Meny
Hem till Salu Nyproduktion Om oss Byta Bostad Medarbetare Kontakt
Logotyp
Fjärilstigen 35

Salem / Fjärilstigen 35

Rymligt radhus på solig tomt i barnvänligt område

Välkommen till ett generöst och välplanerat radhus om 185 kvm bruksarea på solig trädgårdstomt, beläget på attraktiva Fjärilstigen som gränsar mellan Salem och Rönninge. Här bor ni i ett omtyckt och familjevänligt område där bilfria gångvägar leder er tryggt till både lekplats inom samfälligheten och den populära Fjärilsparken alldeles intill. Tomten är lummig och bjuder på sol från tidig morgon till sen kväll. Bostaden rymmer idag fem sovrum, och planlösningen kan enkelt anpassas efter egna önskemål och behov. De generösa sällskapsytorna gör hemmet perfekt för både vardagsliv och fest, och utomhus finns gott om plats för umgänge med två uteplatser samt en balkong. Området präglas av naturnära omgivningar med skog och grönområden som bjuder in till härliga promenader. De bilfria gångvägarna i Salem tar er tryggt till skolor, förskolor, bussar och Salems centrum, där ni finner bland annat apotek, mataffär och restauranger. Med gångavstånd når ni även Rönninge centrum med pendeltåg som smidigt tar er till Stockholm city på cirka 30 minuter. Den bilburne tar sig till E4an på några minuter.

BESKRIVNING
Detta välplanerade radhus är perfekt placerat med en av samfällighetens lekplatser utanför knuten samt ett fritt läge på baksidan uppe på en höjd med fantastisk utsikt och minimal insyn. Huset präglas av stora sociala ytor såväl utomhus som inomhus och planlösningen kan du enkelt anpassa efter din familjs behov. Gott om förvaringsmöjligheter i den ombyggda hallen, i pannrum och förråd på husets nedre plan samt förråd i länga. I övrigt disponeras bostaden enligt följande:

ENTRÉPLAN
Vid husets framsida välkomnas du av en träbelagd uteplats som fångar solen från tidig eftermiddag till sena kvällen. Trädäcket leder fram till entrén och vidare in i hallen.

HALL
Här möts du av en ljus hall med beigemålade väggar och praktiskt klinkergolv som övergår till ett ljust laminatgolv. Hallen är ombyggd vilket ger utrymme för förvaring i en skjutdörrsgarderob samt välbehövlig avlastningsyta. Längre in i hallen finns flera garderober för praktisk förvaring samt en platsbyggd bänk som går hand i hand med köket.

KÖK
Mellan köket och hallen finns en mindre skiljevägg, i övrigt har man öppnat upp mot innehallen vilket ger en fin kontakt med övriga rum på entréplanet. Det stilrena köket från 2009 erbjuder gott om skåpsförvaring med vita luckor. Bänkskiva i massiv ek och stänkskydd i form av svart mosaik. Gråmålade väggar och laminatgolv ger en enhetlig känsla. Vid matplatsen, framför stora fönster, ryms ett rejält matbord med plats för många gäster. Köket är utrustat med vitvaror i form av spis med häll, diskmaskin och mikro från 2018 samt en side-by-side kyl och frys.

SOVRUM 1/KONTOR
Intill hallen ligger ett mindre rum utan fönster som idag nyttjas som sovrum, men det kan även nyttjas som hemmakontor eller en walk in closet. Här ligger laminat på golvet och väggarna är vitmålade.

SOVRUM 2
Rymligt sovrum med gråmålade tapeter och laminatgolv. Här finner du utgången till den fantastiska balkongen.

BALKONG
Med ett högt och insynsskyddat läge återfinns den härliga balkongen där du kan njuta av frukost i morgonsolen. Här ryms både matplats och loungedel.

SOVRUM 3
Ytterligare ett väl tilltaget sovrum med gråa tapeter och laminatgolv.

BADRUM
Helkaklat badrum som renoverats/moderniserats 2017 med vitkaklade väggar och grå klinker på golvet. Badrummet är utrustat med wc, dusch, tvättställ med kommod samt en kombinerad tvättmaskin och torktumlare med överskåp.

SOUTTERÄNGPLAN
Trappan leder ner till den nedre hallen som binder samman våningsplanet. Här finns plats för exempelvis en liten arbetsyta och förvaring under trappan.

VARDAGSRUM
Det generösa vardagsrummet har laminat på golvet och en mörkgrå färg på väggarna. Rummet erbjuder gott om utrymme för soffgrupp och tv-möbel. Här finns utgången till husets baksida.

UTEPLATS
Träbelagd uteplats med inglasning i öst. Här finns gott om plats för studsmatta eller spabad om så önskas. Tomten är sluttande med gräsmatta och växlighet.

SOVRUM 4
Det tidigare vardagsrummet har byggts om till ett rymligt sovrum med stora fönsterpartier. Väggarna är målade i grått och på golvet ligger originalparkett.

SOVRUM 5
Detta sovrum återfinns i soutterrängdelen utan fönster. Rummet är rymligt med laminatgolv och ljusmålade väggar. Förvaringsmöjligheter i garderob.

FÖRRÅD
Generöst förråd med extra frys. Möjligt att inreda och nyttja som ytterligare ett rum.

DUSCHRUM & BASTU
Duschrum från 2003 med helkaklade väggar, klinkergolv, wc, tvättställ, dusch och bastu.

PANNRUM/FÖRRÅD
Förråd kombinerat med pannrum. Här finns elpanna från 2004.

Observera att två av sovrummen inte uppfyller Lantmäteriets krav för att få räknas som rum pga yta och/eller direkt dagsljus.

Kort fakta

Boarea/biarea
127/58 kvm
Antal rum
6 rum
Tomtarea
226 kvm
Pris
3 495 000 kr

Visning

Sön 9/11 kl 13:00–13:30 Välkommen på visning!
Mån 10/11 kl 18:00–18:30 Välkommen på visning!

Ansvarig mäklare

Amanda Alwin
Fastighetsmäklare
073-2333358 amanda@pianfa.com

Intresseanmälan

Kort fakta

Typ
Radhus
Upplåtelseform
Tomträtt
Adress
Fjärilstigen 35
Område
Salem
Kommun
Salem
Boarea/biarea
127/58 kvm
Antal rum
6 rum & kök, varav 5 sovrum
Tomtarea
226 kvm
Pris
3 495 000 kr utgångspris

Byggnad

Byggnadstyp
1-plansradhus med souterrängvåning
Byggnadsår
1970
Fasad
Trä och Siporex
Stomme
Lättbetong
Fönster
3-glas
Bjälklag
Lättbetong
Tak
Papp
Grund
Krypgrund
Uppvärmning
Vattenburen El
Vatten/avlopp
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp
Ventilation
Självdragsventilation (förstärkt med mekanisk forcering i våtrum uppe, typ Paxfläktar).
Övriga byggnader
Garage med laddbox och förråd i länga. Fjärrstyrd garageport.
Övrigt
3-glas isoler och 2+1 öppningsbara fönster 1987
Badrum nedre plan 2003
Elpanna 2004
Ny takpapp 2005
Kök 2009
Balkong, hängrännor, stuprör och ombyggnation av hall 2014
Tjärat/målat tak 2015
Panel målad och renoverad 2015
Badrum uppe moderniserat 2017
Mikro, diskmaskin och indukstionshäll 2018
Bastu renoverad 2019
Yale doorman
Fiber

Tomten

226 kvm. Natur- och trädgårdstomt.

Bilplats

Garage i länga med laddbox för elbil. Fria parkeringsplatser i området.

TV- och internetanslutning

Bredband: Fiber.

Driftkostnader

Uppvärmning
21 600 kr
Väg/samfällighetsavgift
11 880 kr
Renhållning
6 624 kr
Försäkring
7 640 kr
Antal personer i hushållet
6 st
Summa
47 744 kr
(fastighetsavgift/skatt på 10 074 kr tillkommer)
Elförbrukning
17 700 kWh/år

Besiktning

Förbesiktigad
Ja

Energideklaration

Status
Utförd (2019-06-20)
Prestanda
83 kWh/m2/år
Primärtenergital
133 kWh/m2/år
Energiklass
E

Ekonomi

Taxeringsvärde
3 041 000 kr (fastställt avseende år 2024)
Värdeår
1970
Byggnadsvärde
1 930 000 kr
Markvärde
1 111 000 kr
Skatt/avgift
10 074 kr
Typkod
220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Totalt 17 st pantbrev om 2 482 000 kr.

Servitut / Planbestämmelser

Rättigheter / gemensamhetsanläggningar
Gemensamhetsanläggning: Salem sländan ga:1 ändamål: Vägar, Vattenförsörjning, Avloppsanläggning, Radio- TV och/eller tele, Grönområden, Garage och/eller parkering, Kvartersanläggning, Övrigt
Gemensamhetsanläggning: Salem sländan ga:2 ändamål: Garage och/eller parkering
Planbestämmelser
Ändring av detaljplan (2008-06-17) Stadsplan (1967-02-23)
Välkommen till Fjärilstigen 35 Fjärilstigen 35
Välkommen till Fjärilstigen 35
Matplats mot innehall Fjärilstigen 35
Matplats mot innehall
Balkong med förmiddagssol Fjärilstigen 35
Balkong med förmiddagssol
Exteriör Fjärilstigen 35
Exteriör
Solig framsida i sydväst Fjärilstigen 35
Solig framsida i sydväst
Fint kök med rymlig matplats Fjärilstigen 35
Fint kök med rymlig matplats
 Fjärilstigen 35
Stilrent och modernt kök Fjärilstigen 35
Stilrent och modernt kök
 Fjärilstigen 35
Träbelagd uteplats Fjärilstigen 35
Träbelagd uteplats
Träbelagd uteplats Fjärilstigen 35
Träbelagd uteplats
Master bedroom med utgång till balkong Fjärilstigen 35
Master bedroom med utgång till balkong
Stor balkong med högt, fritt läge Fjärilstigen 35
Stor balkong med högt, fritt läge
 Fjärilstigen 35
Utsikt från balkong Fjärilstigen 35
Utsikt från balkong
Fri utsikt mot lummig grönska Fjärilstigen 35
Fri utsikt mot lummig grönska
Generöst sovrum Fjärilstigen 35
Generöst sovrum
Generöst sovrum Fjärilstigen 35
Generöst sovrum
Sovrum Fjärilstigen 35
Sovrum
Badrum Fjärilstigen 35
Badrum
Badrum Fjärilstigen 35
Badrum
Stor och öppen hall Fjärilstigen 35
Stor och öppen hall
Ombyggd hall med gott om plats Fjärilstigen 35
Ombyggd hall med gott om plats
Hall och matplats Fjärilstigen 35
Hall och matplats
Hall med uteplats på framsidan Fjärilstigen 35
Hall med uteplats på framsidan
Vardagsrum Fjärilstigen 35
Vardagsrum
Uteplats baksida Fjärilstigen 35
Uteplats baksida
 Fjärilstigen 35
Sovrum Fjärilstigen 35
Sovrum
Sovrum Fjärilstigen 35
Sovrum
Innehall Fjärilstigen 35
Innehall
Sovrum Fjärilstigen 35
Sovrum
Badrum med bastu Fjärilstigen 35
Badrum med bastu
Fastighetskarta Fjärilstigen 35
Fastighetskarta
Planritning
Planritning