Fint kedjehus med inredd vind på friköpt solig tomt i populära Toredal
Mycket fint och välplanerat 1,5 plans kedjehus med inredd vindsvåning i mycket eftertraktat område. Det trevliga och rymliga huset, med hela 7 rum och kök varav 4-5 sovrum, ligger på en skyddad, solig och grönlummig tomt, där det finns plats för mycket lek och spring. Underbart beläget på lugn och barnvänlig återvändsgata, med skogen och naturen som närmsta granne samt ca 500 meter till sjön Uttran. Du har även promenadavstånd till skola, förskola och buss. Här är ett fantastiskt hus att trivas i där allt är väldigt välskött med smart planlösning och stora ytor. Rönninge är ett omtyckt och lugnt samhälle med välrenommerade skolor och bra serviceutbud och där du även kan njuta av en slående vacker natur. Till Stockholm City tar du dig enkelt med bil eller pendeltåg. För den bilburna är du snabbt ute på E4/E20.
ALLMÄN BESKRIVNING
Mycket rymligt kedjehus med stora ytor, många rum och möjligheter som dessutom har inredd vindsvåning. Huset disponeras enligt följande:
ENTRÉPLAN
En asfalterad och stenbelagd framsida tar dig fram till entrén.
HALL
Du möts av en rymlig hall med uppvärmt klinkergolv och målade väggar. Här finns gott om plats att förvara sina ytterkläder och plats även för te x klädskåp. Här finns den moderna och energismarta luft/luftvärmepumpen från 2021.
TVÄTTSTUGA & DUSCHRUM
Direkt vid entrén ligger den moderna och helkaklade tvättstugan praktiskt placerad. Trivsam och praktisk golvvärme samt spotlights i tak. Här finns duschhörna, tvättmaskin 2021, torktumlare och ett litet bra vädringsfönster finns.
GÄST WC
Toppenfin och helkaklad gäst wc med tvättställ och WC.
VARDAGSRUM I VINKEL SAMT UTEPLATS
Vidare har du öppet från hallen mot det stora vardagsrummet. Här ligger ekparkett på golv och väggarna är målade, de stora fönsterna ger ett fint ljusinsläpp. Vardagsrummet är rymligt, lättmöblerat och går i vinkel, här fanns i den ursprungliga planlösningen ytterligare ett sovrum. Ett mindre förråd erbjuder ytterligare förvaring. Från vardagsrummet kommer du ut till den stora och soliga uteplatsen, här skiner solen från förmiddagen till kvällen.
KÖK & MATPLATS
Det stora och moderna köket har klinkergolv med golvvärme och målade väggar. Du har gott om utrymme i skåpen och bra med arbetsytor på granitskivorna samt vid den praktiska köksön. Över bänkarna sitter mosaik. Köket äe utrustat med spishäll, spisfläkt, kyl 2019, frys, inbyggnadsugn och diskmaskin. Från köket är det öppet mot den stora och sociala matsalen. Här kan man verkligen ha stora middagsbjudningar med många gäster runt bordet. Här ligger ekparkett på golvet och väggarna är målade. Härifrån kan du gå ut till altanen och trädgården på baksidan där du fångar den allra sista kvällssolen.
ÖVRE PLAN
ALLRUM / ARBETSRUM
På det övre planet möter dig ett halvöppet rum med plats för t ex soffhörna eller hemmakontor. Parkettgolv och målade väggar. Här finns trappan upp till vindsvåningen.
SOVRUM
Till höger när du kommer upp för trappan har du det fina kupolsovrummet, vilket byggdes ut av tidigare ägare och som ligger i skönt norrläge. Parkettgolv och målade väggar.
SOVRUM
Vidare ligger ett sovrum med målade väggar och parkettgolv.
SOVRUM
Stort sovrum med ekparkett och målade väggar. Tre inbyggda garderober.
SOVRUM
Sovrum med målade väggar samt fondtapet och parkettgolv.
BADRUM
Helkaklat duschrum med elslingor. Här finns dusch, tvättställ, WC och spotlights.
VINDSVÅNING
Isolerad och inredd vind med stor golvyta och gavelfönster erbjuder den stora familjen ett extra rum som ungdomarna kommer älska.