Välplanerad lägenhet med insynsskyddat läge och stor balkong i söder
Välkommen till detta mycket attraktiva område som ligger inbäddat bakom en grönlummig vägg av träd och buskar helt skyddad från insyn och med ett perfekt läge, på gränsen mellan Rönninge och Salem. Nu har du chansen att förvärva en ombyggd 3:a, som nu disponeras som en 4:a, högst upp i huset med ett ostört läge. Stor inglasad balkong i söder med utsikt mot trädtoppar och föreningens lummiga och plana gräsytor. Modern och stilren lägenhet med ljusa färger och fina golv. Fönster i två väderstreck och stora sociala ytor med öppen planlösning mellan vardagsrum och kök. Helkaklat badrum med golvvärme. Källarförråd. Härifrån är det inte långt till vare sig mysiga promenadstråk, den fina Skönviksparken med intilliggande sjön Flaten eller Rönninges lilla centrum där du bl a kan köpa färskt bröd på Kaffestugan eller lite fredagsgott på Delikatessen. Bra kommunikationer i form av buss och pendeltåg. Mycket trevlig och välskött förening.
PLANLÖSNING:
Varmt välkommen till denna toppenfina och rymliga 3:a som är ombyggd till 4:a med stor inglasad balkong och perfekt läge nära Rönninge C med buss och pendeltåg. Här bjuds på genomgående fina ytskikt samt tre väl tilltagna sovrum. Lägenheten är ljus och luftig med fönster i två väderstreck. I övrigt disponeras bostaden enligt följande;
HALL
Stig in och njut av denna fina bostad som har allt ni behöver. Hallen är rymlig och erbjuder gott om förvaringsmöjligheter i den intilliggande klädkammaren. På golvet ligger ekparkett och väggarna är vitmålade.
KÖK
Vidare kommer du till kök och vardagsrum som har öppen planlösning. Här ger ytorna gott om plats för dina vänner på besök. I den fullutrustade köksdelen blir matlagningen ett nöje och matplatsen rymmer gott om plats för middagsgäster. Nya luckor och lådfronter i ljusgrått med softclose från Härjedalskök och ovanför arbetsbänkarna sitter vitt kakel. Här finns kyl/frys, ugn med varmluft och airfryer (2023), induktionsshäll (2023), spisfläkt och diskmaskin. På golvet ligger ekparkett och väggarna är fortsatt vitmålade.
VARDAGSRUM
Det lättmöblerade och rymliga vardagsrummet har även det vitmålade väggar med grå fondvägg. Här ryms soffgrupp och mediamöbel. I vardagsrummet har man satt upp en vägg som bildar ett tredje sovrum. Enkelt att återställa om man önskar ett större vardagsrum.
SOVRUM 1
I bostaden finner du tre generösa sovrum. Det första sovrummet har laminatgolv och vitmålade väggar. Här finns en skjutdörrsgarderob.
SOVRUM 2
Master bedroom är väl tilltaget med plats för dubbelsäng, nattduksbord och förvaring i en stor garderob. Väggarna är vitmålade och på golvet ligger laminat. Här finner du utgången till bostadens balkong.
INGLASAD BALKONG
Inglasad balkong i härligt söderläge med fantastiskt fin utsikt över trädtoppar och föreningens gröna gräsmattor. Här får du plats med en härlig loungegrupp där du kan njuta av solen strålar större delen av dagen.
SOVRUM 3
Ljust sovrum med plats för säng och en arbetshörna. Här finns fyra fönster som ger ett fantastiskt ljusinsläpp. På golvet ligger laminat och väggarna är gråmålade med en fondtapet.
BADRUM
Praktiskt badrum med dusch, wc, tvättställ, tvättmaskin (2023) och torktumlare. På väggarna sitter vitt kakel och på golvet ligger ljus klinker med elslingor.
GÄST-WC
Till sist har du en gästtoalett som har renoverats med målad plastmatta på golvet samt vit- och gråmålad vävtapet. Här finns wc, tvättställ med kommod och spegelskåp.
ALLMÄNT OM LÄGENHETEN
Ursprungligen en 3:a ombyggd till 4:a
Tvättpelare i lägenheten.
Tvättstuga i föreningen
Balkong i söder
Säkerhetsdörr
Källarförråd