Fantastiskt fin gaveltrea med fint läge och solig balkong i syd
Välkomna till denna fantastiskt fina gaveltrea i toppskick med ett perfekt läge och solig balkong i syd. En mycket välplanerad lägenhet med öppen planlösning mellan kök och vardagsrum. Genomgående, stilrena materialval såsom ekparkett och vitmålade väggar. Fönster i två väderstreck ger ett fint ljusinsläpp. Utsikt över lummig grönska som gör lägenheten insynsskyddad. Helkaklat badrum med golvvärme. Här bor du i en populär och välskött förening. Närområdet erbjuder härliga grönområden och den aktive kommer snabbt till löparspår, svampskog, badplats och busshållplats.
PLANLÖSNING
En mycket fin och välskött trea med genomtänkt planlösning med stora sociala ytor där sovrummen är placerade för sig. Lägenheten är genomgående ljus med ekparkett och är i övrigt disponerad enligt följande:
HALL
Välkomnande och rymligt hall med vita väggar och ekparkett på golvet. Hallen är möblerbar och fortsätter in i lägenheten där du finner tre stycken platsbyggda garderober med plats för avhängning av kläder samt extra förvaringsmöjligheter. Hallen binder samman samtliga rum.
VARDAGSRUM/KÖK
Vidare kommer du in i lägenhetens största rum, vilket är ett kombinerat kök och vardagsrum i öppen planlösning. Detta rum ligger på gaveln av huset och här flödar ljuset in från två väderstreck. Det moderna köket ger en exklusiv känsla samtidigt som det erbjuder generösa arbetsytor och praktisk förvaring i skåp och förvaringsutrymmen. Skåpsluckorna är vita med handtag av borstad chrom, under skåpen finns inbyggd belysning, bänkskivan är mörkgrå och ovanför bänken sitter stora vita kakelplattor. Vitvarorna består av en fullstor kyl och frys, varmluftsugn, spisfläkt samt spishäll, integrerad diskmaskin samt inbyggd microvågsugn. Här ryms ett matbord med plats för dig och dina middagsgäster.
I vardagsrummet finns det gott om plats för soffgrupp, bord samt annat möblemang. Väggarna är fortsatt vita och här finner du även utgången till lägenhetens soliga balkong.
BALKONG
På den ca 8 kvm stora balkongen ryms både möbler, växter och grill. Balkongen ligger i bästa sydläge med många soltimmar. Härifrån har du en trevlig utsikt mot de lummiga träden och grönområden.
SOVRUM 1
Detta sovrum är lägenhetens största med plats för dubbelsäng, nattduksbord samt ytterligare möblering. Här finns goda förvaringsmöjligheter i fyra stycken garderober. På golvet ligger ekparkett och väggarna är fortsatt vita.
SOVRUM 2 / BARNRUM
Sovrum 2 är det mindre sovrummet som idag är barnrum. Rummet kan användas som både kontor eller walk in closet. Här finns två garderober och rummet disponeras idag som ett extra sovrum med arbetsplats. Väggarna är vita och på golvet ligger ekparkett.
BADRUM
Ett väl tilltaget badrum med genomgående fina materialval. Badrummet är helkaklat med lättskött ljust kakel och på golvet ligger grått klinker med skön golvvärme. Här finns tvättställ med kommod, WC, dusch samt tvättmaskin och torktumlare med en anpassad arbetsbänk.